هم اکنون نسخه جدید وبسایت اُکالا در دسترس قرار گرفته است

مشاهده نسخه جدید
location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
آشنایی با روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان یکی از انواع روغن‌های مایع پرمصرف خانگی است. حدود 12 درصد از کل روغن‌های تولیدشده در دنیا سهم روغن آفتابگردان است.

برندهای روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان غنچه، روغن روغن آفتابگردان لادن، سان تین، هایلی، روغن آفتابگردان اویلا، روغن آفتابگردان آفتاب، رعنا، کیمبال، روغن آفتابگردان طبیعت، روغن آفتابگردان فامیلا و ...

کاربرد و خواص روغن آفتابگردان

 • روغن آفتابگردان از نظر مصرف در مقام سوم جهانی قرار گرفته است. این نوع روغن را در انواع سس‌ها، سالادها، نان‌ها و ... به کار می‌برند.
 • روغن آفتابگردان برای پخت و پز مخصوصا سرخ کردن کاربرد بسیاری دارد. این روغن نقطه دود بالایی دارد و از معیارهای مناسبی برخوردار است.
 • ویتامین، مواد معدنی و املاح فراوانی را در روغن آفتابگردان می‌توان یافت. آنتی اکسیدان موجود در روغن آفتابگردان برای سلامتی بدن مفید و حائز اهمیت است.
 • ویژگی مهم این نوع روغن مرغوب بودن و قابلیت استفاده آن در غذا و ایجاد عطر و بوی خوب است. روغن آفتابگردان انرژی‌دهنده و دارای کالری بالایی است. همچنین فاقد کلسترول بوده و مصرف آن برای بیماری‌های قلبی و عروقی مفید است.
 • به طور کلی می‌توان گفت روغن آفتابگردان یکی از بهترین روغن‌های مایع و گیاهی است که در مصرف پخت و پز کارایی فراوانی دارد؛ دارای خاصیت ضد التهابی است و برای پوست بسیار مفید است.
 • روغن آفتابگردان در مقایسه با روغن‌های دیگر (ذرت، کانولا، پنبه دانه، برزک، زیتون، نخل، سویا و گلرنگ، کلزا) بهتر است.
 • این روغن به دلیل اینکه می‌تواند حرارت بالای پخت را تحمل کند انتخاب خوبی ست و مزایای آن نسبت به روغن‌های دیگر چربی اشباع کمتری دارد و سرشار از ویتامین ای است.

تشخیص روغن آفتابگردان اصل

روغن آفتابگردان اصل را به راحتی می‌توانید تشخیص دهید.

به هیچ وجه ماده افزودنی و طعم دهنده به روغن آفتابگردان اصل اضافه نشده و تنها از دانه آفتابگردان طبیعی به کار رفته است و هیچگونه آفتابگردان تراریخته‌ای در آن به کار نرفته است.

یک روغن آفتابگردان اصل دارای طعم و بوی طبیعی و شفاف است و به رنگ زرد روشن دیده می‌شود. در صورتی که در هنگام استفاده از روغن هیچ بویی به مشام شما نرسید بدانید که از تخم آفتابگردان تراریخته استفاده شده است.

شفافیت و بی بو بودن نشانه فراوری و تصویه شدن روغن آفتابگردان است. دقت داشته باشید که از محصولات ارگانیک بیشتر استفاده کنید.

تقسیم‌بندی دانه‌های روغنی آفتابگردان

 • دانه روغن خوراکی

به صورت آجیلی است و روغن موجود در دانه‌های خود آفتابگردان وجود دارد.

دانه‌های آجیلی تخمه باریک و کمی بزرگتر و سبک‌تر  هستند و برای مصارف شیرینی بیشتر کاربرد دارد. این نوع برای افرادی که در رژیم غذایی هستند بهترین نوع است.

 • دانه‌های روغنی مخصوص روغن‌گیری

استخراج روغن آفتابگردان به دو روش سرد و حلال انجام می‌شود.

امروزه در دانه‌های آفتابگردان مجموعه‌ای از تغییرات ژنتیکی اعمال کرده‌اند بذرهای باکیفیت و مطلوب و خوبی را تولید کرده‌اند که باروری بیشتر و مطلوب‌تر و مقاوم‌تری به دست می‌دهند.

گیاه آفتابگردان به سه روش استراخ می‌شود:

 • روش پرس‌کاری
 • روش استفاده از حلال
 • ترکیب دو روش

روغن‌های آفتابگردان ایرانی خالص و اصل صددرصد با قیمت‌های مناسب و بهترین کیفیت در بازار موجودند. در تولیدی‌های کشور ایران، روغن‌گیری به روش پرس سرد و بدون هیچگونه مواد شیمیایی انجام می‌شود.

برندها