location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
خرید انواع سویا

حبوبات و سویا از پرمصرف ترین انواع خواروبار هستند. سویا دانه بسیار کوچکی است که ارزش غذایی بسیار زیادی دارد.

انواع سویا

از انواع سویا می توان به دانه سویا، پروتئین سویا و سویا آجیلی اشاره کرد.

دانه سویا

شکل ظاهری دانه سویا شبیه به دانه‌های لوبیا است با این تفاوت که دانه‌های سویا گردتر و کوچک تر هستند. رنگ آن‌ها سفید یا شیری رنگ می‌باشد.

پروتئین سویا

سویایی که ما از آن در آشپزی استفاده میکنیم پروتئین سویا (و نه دانه سویا) است که عموما با نام مصطلح تر سویا شناخته می شود.

پروتئین سویا حالتی خشک و چروکیده دارد و در اندازه های ریز و بزرگ در بازار وجود دارد.

از نوع بزرگ آن به عنوان سویا گوشتی یا سویا خورشتی یاد می شود.

اصلی ترین کاربرد پروتئین سویا در تهیه ماکارونی است. طرز تهیه ماکارونی با سویا را در اکالابلاگ بخوانید.

این ماده غذایی سرشار از مواد معدنی است که در ادامه به بیان آن ها پرداخته‌ایم.

سویا آجیلی

سویا آجیلی به دانه های سویا تفا داده شده و بو داده گفته میش ود که کاربرد آجیلی دارد.

ارزش غذایی سویا

همان طور که گفته شد سویا ارزش غذایی بالایی دارد که می‌توان به میزان چربی، پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات، ویتامین ها، کلسیم و ... اشاره کرد.

به عنوان مثال در 100 گرم از این ماده غذایی 174 کالری وجود دارد که حدود 4 درصد آن را چربی اشباع شده، 2/3 گرم آن را چربی غیر اشباع، 15 میلی گرم سدیم، 620 میلی گرم پتاسیم، 12.95 گرم  آن را پروتئین ، حدود 4 درصد آن ویتامین آ، 48 درصد آن را ویتامین ث، 20 درصد آن را کلسیم ، 20 درصد آن را آهن و .... تشکیل داده است. کل کربوهیدراتهای موجود در 100 گرم از این ماده غذایی 05/11 گرم میباشد.

سویا به دلیل پروتئین فراوانی که دارد یکی از جایگزین‌های گیاهی گوشت است و از این نظر بسیار مورد توجه گیاهخواران و دارای جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی آنها است.

شیر سویا

یکی از محصولاتی که از سویا گرفته می شود شیر سویا است که از دانه سویا و آب تصفیه شده تهیه می شود. مواد معدنی تشکیل دهنده شیر سویا شیرین نشده به ازای یک فنجان عبارت است از: حدود 80 تا 100 کالری، 4 گرم کربوهیدرات،4  گرم چربی و 7 گرم پروتئین.

خواص درمانی سویا

  • از خواص درمانی سویا می‌توان به درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند مانند مشکلات گوارشی، درمان کم شنوایی، کاهش وزن، درمان و تنظیم فشار خون، درمان مشکلات قلبی عروقی و .... اشاره کرد.
  • از خواص درمانی سویا می‌توان به کاهش اثرات افزایش سن مانند چین و چروک های ایجاد شده در سطح پوست، افتادگی پوست و ... اشاره کرد. با افزایش سن بدن ماده ای که به جوانسازی پوست کمک می‌کند را از دست می‌دهد. این ماده استروژن  نام دارد که با استفاده از این ماده می‌توان به دریافت آن کمک کرد.
  • از دیگر خواص سویا می‌توان به تقویت ناخن‌ها اشاره کرد. در حقیقت مصرف مرتب این نوع ماده به حفظ رطوبت طبیعی ناخنها کمک میکند، باعث درخشندگی آن‌ها می شود و دارای خاصیت ضد قارچ است.
  • این ماده غذای سرشار از آهن، کلسیم و روی می‌باشد که به رشد گلبول‌های قرمز خون و درمان کم خونی کمک می‌کند.
  • از سویا می‌توان برای بهبود عملکرد عروق استفاده کرد. چون سرشار از امگا 3 و امگا 4 است که باعث گشاد شدن عروق می‌شود.

برند‌های سویا

برند‌ها و یا شرکت‌های مختلفی جهت بسته بندی سویا اقدام کرده اند که می توان از بین آنها به همدل، گلستان، صیتی، خشک پاک، مهماندوست، اروم تارلا، گلزار، آذوقه، برتر، گلیران، کرالیچین، برفود، 125، زرین دانه، سالیان، هدیه طلا، پوپک، پنج ستاره و ... اشاره کرد که هر کدام به تولید بسته هایی با وزن های مختلف اقدام کرده اند.

پروتئین سویا به صورت کیلویی و همچنین به صورت بسته بندی شده و مثلا در وزن‌های 300 گرمی، 900 گرمی، 700 گرمی و ... تولید شده و به فروش می‌رسد.

برندها