location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
خرید زغال، منقل و انبر

ما ایرانی‌ها علاقه‌ی زیادی به پیک‌نیک‌ها و تفریحات آخر هفته داریم و پایه ثابت این گردش‌ها، ابزار برپایی یک کباب لذیذ است. این ابزار شامل زغال و منقل و انبر و غیره است.

 لازم است در تهیه‌ی هر یک از این لوازم پیک نیک و مسافرت کمال دقت را داشته باشید تا در صورت استفاده دچار مشکل نشوید.

انواع مختلف ذغال

در زیر به بهترین مدل‌های زغال اشاره‌کرده‌ایم:

 • زغال

برای پخت کباب، کشیدن قلیان و درست کردن چای با سماور زغالی به‌کاربرده می‌شود و مسلماً طعمی که به آن‌ها می‌بخشد را هرگز با سوخت دیگر، تجربه نخواهید کرد . زغال در انواع مختلف با ویژگی‌های متفاوت وجود دارد:

 • زغال فشرده:

این زغال حاصل پودر کردن نرمه چوب، خاک زغال، پوست گردو و انجام یک سری فرایند سنتی یا صنعتی، و تبدیل آن به شکل‌های استوانه، مکعب یا تخم‌مرغی است. این نوع به خاطر بی‌ضرر بودن، بادوام و بدون دود بودن و صرفه‌ی اقتصادی موردتوجه قرار دارد.

 • زغال لیمو:

این نوع حاصل چوب درختان مرکبات مانند پرتقال، لیموترش و شیرین، نارنج و غیره است. سوختن تدریجی و دوام زیاد، این زغال را بیشتر مناسب قلیان کرده است.

 • زغال قالبی:

از ترکیب خاک زغال و آب و صمغ عربی و انجام پروسه‌ی تولید، زغال قالبی تولید می‌گردد.

 • زغال بامبو:

زغال وارداتی است که از خاک چوب بامبو تولید می‌گردد، به‌آرامی می‌سوزد و بو ندارد. هم در کباب‌پز و هم در قلیان کاربرد دارد.

 • زغال خودسوز:

​​​​​​​ زغالی تهیه‌شده از چوب است که با گرفتن اکسیژن طی فرایندهایی، در زمان فعال کردن، بدون باد زدن اقدام به سوختن می‌کند و فرایند خاکستر شدنش به‌کندی پیش می‌رود. قیمت بالاتری نسبت به زغال‌های دیگر دارد، اما با توجه به کیفیت و ویژگی منحصربه‌فردش، مشتریان زیادی را به خود جذب کرده است.

ویژگی یک زغال مرغوب

 • دود و جرقه نداشته باشد.
 • زود از حرارت نیفتد و خاموش نگردد.
 •  بوی بد ندهد.
 • دوام داشته باشد و در زمان کوتاه تبدیل به خاکستر نشود.
 • زود آتش بگیرد و روشن شود.
 •  ظاهری براق و سفت داشته باشد.

سعی کنید زغال مناسب برای کار مدنظرتان را انتخاب کنید و در هنگام خرید از نوع مرغوب آن مطمئن شوید.

منقل و کابرد آن

منقل یک آتشدان ساخته‌شده از فلز ضخیم است که معمولاً برای کباب کردن گوشت و سبزی‌ها کاربرد دارد. برای انجام فعالیت نیاز به سوخت دارد که ممکن است زغال، چوب یا گاز باشد.

برخی کباب‌پزها به دلیل غیرقابل‌حمل بودن معمولاً در حیاط، پشت‌بام و یا باغ ثابت هستند اما برخی دیگر با ابعاد کوچک‌تر هستند و به‌راحتی می‌شود با خود به محل موردنظر منتقل کرد. منقل‌ها نیز باگذشت زمان بروزتر و با امکانات بیشتر شده است به‌عنوان‌مثال دارای فن، سیخ گردان خودکار و حتی تاشو و به‌اندازه‌ی یک کیف کوچک هستند.

سعی کنید در هنگام خرید به جنس و دوام منقل دقت کنید چراکه قرار است تا مدت‌ها همراه شما در پیک‌نیک‌ها و دورهمی مایتان باشد.

انبر و اهمیت استفاده از آن

انبر از ابزار پرکاربرد در زمان استفاده از زغال سرخ و آتش، انبر است تا علاوه بر راحت کردن کار، از سوزش دست و بدن جلوگیری شود.

 اغلب این وسیله را از آهن، استیل و برنج می‌سازند. وسیله‌ای است به شکل شماره‌ی هشت، که دو لبه را اندکی پهن‌تر می‌سازند تا برداشتن وسیله با آن امکان‌پذیر شود. اندازه‌های متفاوت با ظاهری ساده یا منقش از ویژگی‌های ظاهری یک انبر است.

سعی کنید انبری انتخاب کنید که متناسب باهدفتان باشد به‌عنوان‌مثال، انتخاب یک انبر ده سانتی مناسب استفاده قلیان است و برای منقل و جابه‌جایی زغال آن، انبر دسته‌بلند احتیاج دارید.

برندها