هم اکنون نسخه جدید وبسایت اُکالا در دسترس قرار گرفته است

مشاهده نسخه جدید
location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
خرید کیسه زباله

انسان‌ها در فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهند پسماندهایی تولید می‌کنند که برای جمع‌آوری آن‌ها نیاز است از کیسه زباله استفاده کنند.

 چراکه رها کردن زباله در محیط‌زیست و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم کاری ناپسند و غیراخلاقی محسوب می‌شود. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید لوازم آشپزخانه، انتخاب کیسه زباله را فراموش نکنیم.

 به‌علاوه مسبب بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز می‌گردد. زباله‌ها ممکن است قابل بازیافت باشند پس باید زباله‌های خشک را از نوع تر آن جدا کرد و هرکدام را در پلاستیک مخصوص به خودریخت.

کیسه‌های زباله بر اساس نوع کاربردی که دارند، در سایزها و به ضخامت‌های مختلفی تولید می‌گردند. به‌عنوان مثال کیسه‌های خیلی ضخیم و بزرگ بسیار مناسب زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها است. دلیل این امر نیز جلوگیری از پارگی و پراکنده شدن عفونت است اما برای مصارف خانگی نوع نازک‌تر نیز کفایت می‌کند.

عموماً گمان می‌کنیم کیسه‌های زباله همان پلاستیک‌های بزرگ مشکی‌رنگ هستند، اما این‌گونه نیست. این محصولات علاوه بر تنوع مدل از تنوع رنگی نیز برخوردارند. از عمده رنگ‌ها می‌توان به آبی، زرد،سبز و قرمز اشاره کرد.

انواع کیسه زباله

  • برگه‌ای: پلاستیک‌های مستطیل شکلی که پس از پر شدن از زباله می‌توان آن‌ها را گره زد و در سطل‌های بزرگ شهرداری قرارداد. این نوع به‌صورت تک‌روی هم قرارگرفته و در بسته‌بندی پلاستیکی جای می‌گیرند.
  • رولی: این نوع یا به دور خودشان پیچیده می‌شود، یا به‌صورت پیچیده بر روی رول‌های کاغذی استوانه‌ای شکل در ابعاد کوچک یا بزرگ تهیه می‌شوند که توسط پرفراژ به‌راحتی می‌توان هر یک از پلاستیک‌ها را از یکدیگر جدا کرد.
  • جعبه‌ای: برای راحتی کار و استفاده‌ی آسان، نایلون‌ها مانند دستمال‌کاغذی درون جعبه قرار می‌گیرند و تک‌به‌تک بیرون کشیده و مصرف می‌گردد.
  • فله: مدل‌های پرفراژ دار یا ورقه‌ای هستند که به‌صورت غیر بسته‌بندی و در اندازه بندی کیلویی به فروش می‌رسد. دلیل این خرید ممکن است مصرف زیاد باشد. به‌طور مثال در رستوران‌ها و فست فودها.
  • بنددار: به دلیل برخی ویژگی‌ها مانند استفاده از حداکثر گنجایش پلاستیک، عدم باز شدن گره و ریختن زباله در محیط و صرفه‌جویی در مصرف نایلون، کیسه‌های زباله‌ی بنددار تولید شد. در این نوع، در قسمت بالای آن‌ بندی تعبیه‌شده است که با تکمیل ظرفیت پلاستیک می‌توان آن را کشید و بدین گونه کاملاً سفت و محکم کرد.
  • معطر: همان‌طور که ممکن است برای شما نیز پیش‌آمده باشد، با کیسه‌های پرشده از زباله مواجه شده‌اید که بوی آن غیر تحمل است. برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع زباله، کیسه‌ها را معطر به اسانس های میوه یا گل‌های خوشبو کرده‌اند. این نوع بسیار مناسب منازل، سازمان‌ها و رستوران‌ها است.
  • بیمارستانی: ازآنجایی‌که زباله‌های تولیدی بیمارستان‌ها باید از زباله‌های عادی جدا باشد، کیسه‌زباله‌های مخصوصی نیز دارند. دلیل این امر نیز، وجود ویروس‌ها و باکتری‌های زیادی است که در این محیط وجود دارند

ازجمله کیسه زباله غیر عفونی، کیسه زباله عفونی و کیسه زباله امحا به‌عنوان نایلون‌های بیمارستانی جمع‌بندی می‌شوند.

درست است که کیسه‌ی زباله نقش مهمی در جمع‌آوری پسماندها دارد اما به دلیل جنس لاستیکی مانندی که دارد برای محیط‌زیست مضر است. روزانه میلیاردها پلاستیک زباله در جهان وارد چرخه‌ی زیستی می‌شوند که تجزیه‌ی آن برای خاک سالیان سال طول می‌کشد، امروزه پلاستیک‌هایی تولید می‌شوند که تجزیه‌ی پذیری بیشتری دارند اما بازهم نیاز است تا با تحقیقات گسترده‌تر این مشکل محیط‌زیست نیز حل گردد.

برندهای تولیدکننده کیسه زباله

از جمله این برندها میتوان به رافونه، هوم پلاس، پنگوئن، سپید، بادوک، آیری پلاست، لارین، ریوا، پیکو پلاست، دارکوب، کوالا، پانیذ، تیک پلاس و پتروکلین اشاره کرد.

برندها