location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
خرید لامپ

نکات مهمی که در زمان خرید لامپ باید توجه نمایید

از تقریباً دو قرن پیش لامپ در مدل اولیه‌اش اختراع شد. پس از گذشت زمان، این وسیله‌ی مهم تغییرات اساسی کرد و امروزه شاهد نوعی کاملاً متفاوت نسبت به شکل ابتدایی آن هستیم.

در ادامه درباره‌ی انواع این اختراع بی‌نظیر بیشتر توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه شوید.

انواع لامپ

در زیر به انواع مدل‌ها که بخش مهمی از لوازم الکتریکی به شمار  می آیند، اشاره میکنیم:

  • رشته‌ای: در این نوع در محیط شیشه‌ای که پر شده از گاز نیتروژن است، رشته‌ای تنگستن وجود دارد که با عبور جریان الکتریکی می‌درخشد و این‌گونه است که باعث روشنایی محیط می‌گردد. این نوع از سیستم‌های روشنایی مصرف انرژی بالایی دارند و عمر مفیدش حداکثر هزار ساعت است. اگر جریان دچار نوسان گردد و رشته‌ی تنگستن ناگهانی گرم شود اصطلاحاً می‌سوزد.
  • فلورسنت: این‌گونه از سیستم‌های روشنایی را به‌عنوان مهتابی می‌شناسید. یک لوله‌ی فلورسنت که از جیوه یا گازهای دیگر پر می‌گردد و وقتی جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند، می‌درخشد و محیط را نیز روشن می‌کند. ازنظر دوام و مصرف انرژی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای صرفه‌ی بیشتری دارند. تنها عیب این مدل عملیات انهدام آن‌هاست، چراکه به دلیل وجود جیوه به‌شدت به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کند.
  • فلورسنت فشرده یا CFL: این‌گونه ازلحاظ ظاهری شبیه مدل رشته‌ای و ازنظر کارکرد شبیه مدل فلورسنت است. از ویژگی‌های دیگر این نوع ، مصرف بسیار پایین‌تر از دو نوع قبل، روشنایی بیشتر و طول عمر بالاتر است که عموماً تا ده هزار ساعت هم می‌رسد. فقط مانند مدل‌های مهتابی مشکل جیوه و انهدام دارد.
  • هالوژن: این‌گونه از سیستم‌های روشنایی هم بسیار شبیه لامپ‌های رشته‌ای است ولی رشته‌ی تنگستن در این لامپ با یک لایه‌ی شفاف پوشانده گشته و حباب نیز از مقداری هالوژن پر شده است. این سیستم‌های روشنایی کوچک عموماً عمر طولانی‌تر، نور بیشتر و کارایی بیشتری دارند.
  • LED: این واژه اختصار کلمات Light Emitting Diode است. این نوع لامپ معمولاً متقاضیان زیادی دارد و دلیل این امر، مصرف کم، اندازه‌های متفاوت و تنوع رنگی آن است. انواع مختلف آن شامل حبابی، اشکی، قارچی و غیره است.
  • دکوراتیو: لامپ‌هایی هستند با بدنه‌هایی از جنس آلومینیوم یا پلی کربنات، که ظاهری جدید و امروزی دارند و علاوه بر روشنایی برای تزیین و زیبایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و دلیل آن رنگ‌های متفاوتی است که دارند. شاید در مهمانی‌ها و جشن‌ها مشاهده کرده‌اید که از این نوع برای محیط آرایی استفاده کرده‌اند.
  • خطی: این سیستم‌های روشنایی لوله‌ای شکل معمولاً به‌صورت ردیفی به روی سقف تعبیه می‌شوند و ازجمله سیستم‌های روشنایی است که می‌توان برای تزیین دیوار یا سقف به شکل‌های مختلف آن‌ها را آراست. این نوع نیز علاوه بر مصرف پایین، از عمر بیشتری نیز برخوردار هستند.

اصطلاحاتی که در مورد لامپ‌ها به‌کاربرده می‌شود

در حوزه این دسته از روشنایی ها یک سری اصطلاحات خاص وجود دارد. اصطلاحاتی که در مورد لامپ‌ها به‌کاربرده می‌شود شامل موارد زیر است:

۱- توان یا وات: که همان مقدار انرژی است که برای ایجاد روشنایی مصرف می‌کند.

۲- لومن: واحد سنجش میزان روشنایی قابل دید ساطع شده از لامپ است.

۳- بازده: کل انرژی است که لامپ از خود پراکنده می‌کند. خواه با چشم دیده شود یا خیر.

برندها