location icon ارسال به سعادت آباد arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده سعادت آباد هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به سعادت آباد arrow down
خرید انواع خامه

 

خامه، فرآورده‌ی لبنی پرچرب که کاربرد اصلی آن در وعده‌ی صبحانه و تهیه‌ی انواع دسر، پیش غذا، کیک و شیرینی است.

چربی خامه معمولا بین 30% تا 60% می‌باشد که هرچقدر میزان چربی آن بیشتر باشد، بافت سفت‌تری دارد. خامه را نمی‌توان جایگزین شیر و سایر محصولات لبنی کرد؛ اما با این حال ویتامین‌های محلول در چربی مثل A, E و D در خامه‌های پرچرب بیشتر است.

انواع خامه:

  • خامه‌ی ساده (صبحانه): این خامه از شیر تهیه می‌شود و کاربرد اصلی آن استفاده در وعده‌ی صبحانه است. خامه‌ی ساده، پرمصرف‌ترین نوع خامه است که می‌توان از آن برای پخت سوپ و دسر نیز استفاده کرد.
  • خامه‌ی طعم‌دار: همان خامه‌ی صبحانه است که به آن پودر کاکائو، عسل، گردو، انجیر، شیره خرما، انواع میوه و سایر موادی که باعث خوش طعم‌تر شدن خامه می‌شود، اضافه می‌کنند. خامه‌ی شکلاتی و خامه عسلی طرفداران بیشتری دارد. به این نکته توجه کنید که خامه‌های طعم‌دار، شکر بیشتری نسبت به خامه‌ی ساده دارند و نباید در مصرف آن‌ها زیاده‌روی کرد.
  • خامه قنادی: همانطور که از اسم آن مشخص است، این خامه برای پخت انواع شیرینی، کیک و دسر استفاده می‌شود. برخی به آن خامه‌ی فرم گرفته نیز می‌گویند. از آنجا که طرز تهیه‌ی خامه قنادی در منزل کمی دشوار بوده و در اکثر مواقع قوام لازم را پیدا نمی‌کند، برخی از برندها برای حل این مشکل اقدام به تولید خامه‌ی قنادی آماده کردند تا از این طریق فرآیند شیرینی‌پزی ساده‌تر شود.
  • خامه‌ی ترش: این خامه در اثر تخمیر خامه‌ی معمولی تولید شده و حاوی اسید لاکتیک می‌باشد. همانطور که از اسم این خامه مشخص است، طعم ترش ملایمی دارد. از خامه ترش بیشتر در آشپزی و شیرینی‌پزی استفاده می‌شود. این خامه هیچ نوع ماده‌ی نگهدارنده‌ای ندارد؛ اما می‌توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد.
  • خامه‌ی فرادما: این خامه از شیر فرادما تهیه می‌شود. در این فرآیند، شیر را حرارت می‌دهند تا تمام باکتری‌های بیماری‌زا و غیربیماری‌زا از بین برود و سپس شیر را خنک می‌کنند. این فرآیند باعث افزایش مدت زمان نگهداری شیر و خامه شده و تفاوت آن با شیر و خامه‌ی پاستوریزه در این است که با این روش همه‌ی باکتری‌ها از بین می‌روند؛ اما در پاستوریزاسیون فقط باکتری‌های بیماری‌زا از بین می‌روند.
  • سرشیر: سرشیر در واقع نوعی خامه است که به صورت طبیعی و بدون دخالت، از شیر تهیه می‌شود. به این شکل که چربی‌های روی شیر را جمع می‌کنند که بافت مشابه خامه‌های معمولی دارد. یکی از تفاوت‌های سرشیر با خامه در این است که مقدار چربی و کلسترول سرشیر از خامه بیشتر است و برای کسانی که پرهیز خوراکی‌های چرب دارند، توصیه نمی‌شود.

سرشیر به دو صورت سنتی و صنعتی تولید می‌شود که احتمال آلودگی نوع سنتی آن بیشتر است. حتی در مواردی خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل سل و تب مالت در اثر استفاده از محصولاتی که هیچ‌گونه نظارتی بر روی آن صورت نمی‌گیرد، وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود از سرشیرهای صنعتی که میکروب‌های بیماری‌زای آن طی فرآیندهای مربوطه حذف می‌شود، استفاده کنید.

برندهای معتبر در زمینه‌ی تولید خامه:

کاله، میهن، پاژن، پاک، پگاه، دامداران، رامک، می‌ماس، دومینو، طراوت، کالبر، پاژن، هراز، سحر، چوپان و شکلی از جمله برندهای مورد اطمینان در زمینه‌ی تولید انواع خامه می‌باشند.