location icon ارسال به سعادت آباد arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده سعادت آباد هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به سعادت آباد arrow down
خرید انواع کره

یکی از مواد لبنی پرکاربرد، کره می‌باشد که در پخت و پز و صبحانه مصرف می‌گردد. از کره به واسطه‌ی طعم لذیذی که دارد، به عنوان روغن نیز استفاده می‌کنند. یکسری نکات مهم را باید در هنگام خرید کره مدنظر قرار داد. به عنوان مثال باید انواع کره و برندهای معتبر را شناخت و همچنین ویژگی‌های کره‌ی سالم را یاد گرفت که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌شود.

انواع کره:

 1. کره حیوانی: پرطرفدارترین کره، نوع حیوانی آن است. اما به این نکته توجه کنید که کره حیوانی را از شیر حیوانات گوناگونی مثل گاو، گوسفند، بز، گاومیش و شتر تهیه می‎کنند که در این بین، کره‌ی گاو متداول‌تر است.
 2. کره گیاهی: کره‌ی گیاهی یا همان مارگارین از روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود و جزو محصولات لبنی محسوب نمی‌شود. این کره‌ها بافتی مشابه کره‌ی حیوانی دارند؛ اما اسیدهای چرب مضر (کلسترول) کمتری دارند. مارگارین معمولا از روغن آفتابگردان، نارگیل و زیتون تهیه می‌شود.
 3. کره خامه‌ای: شاید کمتر این اسم به گوشتان خورده باشد و یا روی محصول دیده باشید، اما از روی رنگ کره می‌توانید تشخیص بدهید این کره از خامه گرفته شده است یا دوغ. کره خامه‌ای رنگ زرد کهربایی دارد.
 4. کره دوغ (ماست): همانطور که از اسم آن مشخص است، این کره از دوغ یا ترکیب ماست و آب ساخته می‌شود. رنگ این کره‌ها زرد روشن است و به نسبت کره‌های خامه‌ای طعم بهتری دارد و معمولا گران‌تر است.
 5. کره محلی: کره محلی به نسبت کره‌های صنعتی و پاستوریزه، رنگ روشن‌تری دارد. عده‌ای از متخصصان تغذیه بر این باورند که کره‌ی محلی پرخاصیت‌تر است؛ اما به شرط آنکه بافت کاملا یکنواختی داشته باشد و بو و رنگ غیرعادی نداشته باشد. به این نکته توجه کنید که مدت نگهداری کره محلی به نسبت کره پاستوریزه و صنعتی کوتاه‌تر است و برای سرخ کردن مناسب نیست.

برندهای معتبر کره:

پاک، شکلی، میهن، پگاه، کاله، چوپان، پاژن، کالین، رامک، دامداران، تاپ، ماردینی و هنی جزو برندهای معتبری هستند که کره‌های حیوانی با کیفیت تولید می‌کنند. مه‌گل و کلودیا دو برند محبوبی است که در زمینه‌ی تولید کره‌های با کیفیت گیاهی فعالیت می‌کنند.

ویژگی‌های کره‌ی سالم و باکیفیت:

 • نکته‌ی بسیار مهم در خصوص کره، نحوه‌ی نگهداری آن است. کره باید در یخچال و فریزر و به دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که کره نباید طولانی مدت در گرما بماند و سریعا باید به یخچال منتقل شود.
 • بسته‌بندی کره باید به گونه باشد که از محتویات آن در برابر نور، رطوبت و هوا محافظت کند. اگر کره مدت طولانی در معرض اکسیژن هوا قرار بگیرد، اکسید شده و به رنگ زرد پررنگ در می‌آید که مصرف آن اصلا توصیه نمی‌شود. در واقع این کره مزه‌ی تندی دارد و حاوی سم است.
 • رنگ و ساختار کره باید کاملا یکنواخت باشد. از مصرف کره‌هایی که لکه دارند و یا قطرات آب و حباب داخل آن دیده می‌شود، پرهیز کنید. رنگ کره سالم از زرد مایل به سفید تا زرد کهربایی متغیر است.
 • کره نباید بوی غیرعادی داشته باشد. هرگاه احساس کردید کره بوی تندی می‌دهد، از مصرف آن پرهیز کنید.
 • توصیه می‌شود از کره‌های پاستوریزه که فرآیند حرارت‌دهی برای از بین بردن میکروب‌ها روی آن انجام می‌شود، استفاده کنید. کره‌های پاستوریزه را می‌توان به نسبت کره‌های محلی برای مدت طولانی‌تری نگهداری کرد.
 • کره را می‌توان تا 4 روز در یخچال و تا 6 ماه در فریزر نگهداری کرد. اما کره باز شده را نباید در یخچال نگهداری کرد.
برندها