هم اکنون نسخه جدید وبسایت اُکالا در دسترس قرار گرفته است

مشاهده نسخه جدید
location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
همه چیز درباره زردچوبه

زردچوبه یکی از پر مصرف ترین انواع ادویه است که پا به پای نمک و فلفل، در آشپزی جایگاه ویژه ای داشته و در اکثر غذا­ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

ادویه زردچوبه (Turmeric) با نام علمی Curcuma longa یک پودر زرد رنگ است که از گیاه زردچوبه که خود از راسته زنجبیلیان است، به دست می آید.

ساقه های زیرزمینی و گوشتی این گیاه به ترتیب جوشانده، خشک و آسیاب می شوند و پودر زرد رنگ زردچوبه حاصل می شود.

عکس هایی از زردچوبه و خواص آن

کاربرد زردچوبه

زردچوبه از طریق کشور­های آسیایی وارد سایر قاره­های جهان شده است. این گیاه بیش از چند هزار سال است که در کشور­های آسیایی رشد می­کند و نقش مهمی در صنعت آشپزی و داروسازی دارد. از گیاه زردچوبه برای درمان انواع بیماری­های خود­ایمنی و آلرژیک استفاده می­شود.

Description: خواص زردچوبه” : 30 فایده زردچوبه از درمان بیماری تا زیبایی

زردچوبه در آشپزی

در ایران در اکثر خورشت­ها از زردچوبه استفاده می­شود. در این صفحه از اکالابلاگ می توانید لیست انواع غذاهایی که زردچوبه جزو مواد لازم برای تهیه آن ها است و طرز تهیه این غذاها را ببینید.  

زردچوبه دارای عطر خوبی است و غذا را بسیار خوش طعم می کند. همچنین رنگ غذا را نیز دلپذیر تر می کند.

نکته: فقط در صورتی که از مقدار خیلی زیادی زردچوبه در غذا یا خورشت استفاده شود، مزه غذا تلخ و رنگ غذا تیره می­شود. بنابراین باید از مقدار مناسبی زردچوبه در پخت انواع غذا استفاده کرد.

زردچوبه در تهیه رنگ خوراکی

برای تهیه انواع رنگ­های خوراکی طبیعی از زردچوبه استفاده می­شود.

زردچوبه و طبع گرم آن

زردچوبه طبع بسیار گرمی دارد و از آن برای تعدیل طبع سرد سایر مواد غذایی نیز استفاده می شود. برای مثال در تهیه سالاد الویه که طبع اغلب مواد تشکیل دهنده آن سرد است، می توان به صورت خلاقانه از زردچوبه استفاده کرد.

به این صورت که مقداری هویج خلالی را همراه با زردچوبه سرخ کنید و مستقیم به مواد اولیه سالاد الویه اضافه کنید. از این هویج سرخ شده با زردچوبه برای تزیین نیز می توانید استفاده کنید. با این تکنیک هم طبع سالاد الویه متعادل می شود، هم بسیار بسیار خوشمزه تر می شود و هم رنگ دلپذیری پیدا می کند.

برندهای زردچوبه

گلستان، هاتی کارا، گلها، فامیلا، الیت، سان تین، برتر، گلیران، کوبیزکو، کرالیچین، برفود، سحرخیز، ضامن، گلپارس، تیل تک، شاهسوند، زبانزد، چاوش، هرتا، سبزنام، طراوت، جادوکا، آدلوم، بهینا، گرین فیلد و ...

خواص زردچوبه

زردچوبه نقش مهمی در اکسید و احیاء انواع کربوهیدرات، پروتئین و چربی­ها دارد. این ماده گیاهی از ترکیب آنتی اکسیدان قوی به بنام کورکومین تشکیل می­شود.

کورکومین نقش مهمی در مقابله با انواع ترکیبات سمی و رادیکال­ها دارد و باعث افزایش طراوت و شادابی پوست می­شود. کورکومین همچنین باعث تنظیم مقدار قند خون می­شود و نقش مهمی در جلوگیری و پیشگیری از انواع بیماری­های قندی و دیابت اکتسابی دارد.

ترکیبات موجود در زردچوبه خاصیت ضد­عفونی دارند و باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری­ها می­شوند و از بروز انواع عفونت و التهاب نیز جلوگیری می­کنند. بنابراین از این نوع گیاه در انواع زیادی از خمیر دندان استفاده می­شود و نقش مهمی در پاکسازی باکتری­های دهان دارد.

با خواص زردچوبه به طور کامل تر در اکالا بلاگ آشنا شوید.

برندها