location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
خمیر یوفکا به چه صورت است؟

خمیر یوفکا به خمیری با شکلی ویژه و بسیار نازک گفته می­‌شود. تهیه خمیر یوفکا در منزل برای افرادی که آشپزی حرفه‌­ای بلدند، توصیه می­‌شود.

 افراد مبتدی بهتر است از قنادی و فروشگاه‌­های نظیر آن، این خمیر را تهیه نمایند. به لحاظ نازکی و شکل ظاهری این خمیر، شباهت بسیاری با نان لواش دارد.

اما فرق اساسی آن­ها این است که، به منظور پخت این خمیر از آرد گندم استفاده می­‌شود. همچنین خمیر نان لواش، دارای ضخامت بیش­تری است.

 از خمیر یوفکا، برای تهیه انواع غذاهای گوشتی و فست فودی مانند پیتزا، سمبوسه، پیراشکی گوشت و همچنین شیرینی ­جات مانند باقلوا با خمیر یوفکا و بورک حلزونی استفاده می­شود.

البته لازم به ذکر است که، این خمیر در انواع غذاهای ترکی نیز کاربرد فراوانی دارد. در واقع اصالت این خمیر متعلق به کشور ترکیه است. با توجه به کاربرد فراوان این خمیر، طرز تهیه آن نیز، حائز اهمیت است.

 بهتر است برای اینکه غذایی که با این خمیر پخت می­شود ترد و خوشمزه باشد، از روغن فراوان در حین پخت استفاده شود. قبل از پخت غذا و شیرینی، بهتر است خمیر یوفکا در محیطی سرد مانند یخچال نگه­داری شود.

به هنگام پخت این خمیر، آب ولرم بر روی آن اسپری شده و از اسپری کردن آب داغ بر روی خمیر اکیدا ًپرهیز شود. به دلیل خشک بودن جنس این خمیر، نان تهیه شده از آن دارای ماندگاری بالایی است.  

Close up of hand crafted Ganesha idol clay statues displayed in the market  during Ganesh Festival. #167977256 - Larastock

طرز تهیه خمیر یوفکا

قبل از آن که به طرز تهیه خمیر یوفکا بپردازیم، بهتر است بدانیم قبل از پخت آن در منزل، به چه موادی نیاز داریم.  پایه اصلی تهیه این خمیر، آرد است.

در تهیه این نوع خمیر، از آرد گندم استفاده نمی­گردد. می­توان از سایر انواع آرد مانند آرد ذرت استفاده نمود.

کیفیت و نوع آردی که مورد استفاده قرار می­‌گیرد، بسیار مهم است. هر چه کیفیت آردی که استفاده می­شود بالاتر باشد، قاعدتاً در پخت خمیر تاثیر مثبت می­‌گذارد. حتماً از آرد جدید برای تهیه خمیر استفاده شود زیرا آرد کهنه از کیفیت آن می­کاهد.

 یکی از مزیت­های این خمیر، این است که با توجه به نازک بودن آن نیاز به ورز دادن طولانی مدت ندارد. برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بهتر است در هنگام تهیه این خمیر از روغن گیاهی استفاده نمایند.

طرز نگهداری صحیح خمیر یوفکا

در ابتدای کار، بایستی تعدادی نکات راجع به طرز نگه­داری صحیح خمیر یوفکا بدانیم. پس از تهیه خمیر، حتماً بایستی به مدت چند ساعت در یخچال نگه­داری شود. البته اگر می­خواهید زمان بیش­تری ماندگاری داشته باشد بایستی به فریزر انتقال دهید.

به هیچ وجه این خمیر، نبایستی در معرض آب داغ قرار گیرد زیرا بافت آن به گونه­ای است که به سادگی با آب داغ شکاف بر می­دارد.

 بهترین دمای آب مورد استفاده، آبی با دمای ولرم است.

 بر روی خمیر با جسمی سوزنی، شکاف­هایی بسیار ریزی روی سطح خمیر ایجاد کنید تا هوا به راحتی جریان پیدا کند.

حتماً قبل از آنکه به ظرف مخصوص انتقال یابد، از روغن برای چرب کردن آن استفاده نمایید تا به راحتی بعد از اتمام کار از ظرف جدا شود.

 در ضمن به منظور حفظ تازگی طعم خمیر، به مدت طولانی در یخچال و یا فریزر نگه­داری نشود.

 

طرز تهیه بورک گوشت ترکیه ای خوشمزه با قارچ و خمیر یوفکا

 

برندها