location icon ارسال به ساعی arrow down
شما در حال مشاهده موجودی کالاها در محدوده ساعی هستید. برای مشاهده موجودی کالاها در نزدیکترین فروشگاه به شما، ابتدا محدوده آدرس خود را انتخاب کنید
فروشگاه اینترنتی اُکالا
location icon ارسال به ساعی arrow down
آشنایی با خمیر پیراشکی

خمیر طی پروسه ای طولانی از ترکیب نشاسته و قندی که در آرد موجود است، تهیه می­‌شود. محصول خروجی این پروسه، گاز کربنیک است که مسئول ایجاد تخلخل در خمیر و خوشمزه کردن طعم آن است.

خمیر انواع مختلفی دارد. خمیر پیراشکی هم یکی از این انواع است که برای تهیه پیراشکی، این غذای خوشمزه و محبوب استفاده می شود. علت پرطرفدار بودن پیراشکی آسان بودن دستور پخت آن و طعم خوشمزه می­باشد.

برندهای خمیر پیراشکی

دگا، 206، هایلا، داناک، پمینا (کاله)، 9595، تردک، رشد و ...

کاربرد خمیر پیراشکی

پیراشکی علاوه بر پر طرفدار بودن در کشور ایران، جزو غذاهای بسیار معروف روسیه نیز تلقی می­شود. مردم روس از خمیر پیراشکی، برای تهیه انواع پیراشکی نظیر پیراشکی گوشت استفاده می­کنند.

از خمیر پیراشکی برای تهیه پیراشکی مرغ و پیراشکی میکری نیز استفاده می شود.

علاوه بر پخت انواع پیراشکی به عنوان غذا، با خمیر پیراشکی انواع و اقسام شیرینی نیز پخت می­شود. انواع شیرینی ­های روسی تهیه شده از خمیر پیراشکی مانند کالیتکا، واتروشکا و نظیر آن می­باشد. طرز تهیه پیراشکی کرم دار را در اکالابلاگ ببینید.

تهیه خمیر پیراشکی

برای پخت پیراشکی خوش طعم، ابتدا بایستی خمیر پیراشکی با روشی صحیح تهیه شود. خمیر پیراشکی را  می توان به صورت آماده از نانوایی و شیرینی پزی­ ها تهیه کرد. علاوه بر آن نیز، می­توانیم در منزل نسبت به تهیه آن اقدام کنیم. برای تهیه این خمیر، بهتر است از موادی با کیفیت خوب استفاده نماییم. 

پیراشکی گوشت - طرز تهیه پیراشکی گوشت و پیازچه با خمیر مخصوص | ایران کوک

نکات مهم برای تهیه خمیر پیراشکی

  • پیش از تهیه خمیر پیراشکی، بایستی به بررسی نکاتی مهم برای تهیه خمیر پیراشکی بپردازیم.
  • اولین نکته این است خمیر مایه­ای که استفاده می­کنید، حتماً بایستی تازه باشد و ترجیحاً در همان روز نیز استفاده شود.
  • اگر از آب و یا شیر استفاده می­کنید، نبایستی دمای آن خیلی بالا و یا خیلی پایین باشد. بایستی دمای ولرمی داشته باشد.
  • بهتر است برای پفکی شدن خمیر از شیر تازه استفاده کنید. اما در صورتی که شیر در دسترس نباشد، می­توان از آب استفاده کرد.
  • مصرف زیاد تخم مرغ در تهیه خمیر، نتیجه مستقیمی با پف خمیر ندارد. مصرف نهایت دو عدد تخم مرغ برای تهیه خمیر کفایت می­کند.
  • برای اینکه خمیر به اصطلاح پف کند، بایستی با زمان مناسبی ورز داده شود.
  • هنگام ورز دادن خمیر، برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به کف دست، بهتر است کمی روغن روی خمیر و یا کف دست اسپری شود. ورز دادن خمیر را بایستی آنقدر ادامه دهید که به هیچ عنوان به دست نچسبد.
  • خمیری که تهیه می­شود، بایستی نازک و ترد باشد. لازم به ذکر است زمانی که بخواهید از آرد قنادی برای تهیه خمیر پیراشکی استفاده کنید، بهتر است میزان خمیر بیش­تری به نسبت هنگامی که از آرد نانوایی استفاده می­کنید خریداری کنید.  
  • برای جلوگیری از خشک شدن خمیر پیراشکی، نباید زمانی طولانی در فر یا بر روی گاز قرار داده می­شود. برخی از افراد به اشتباه این باور را دارند که نگه­داری طولانی مدت خمیر در فر منجر به ترد شدن آن می­شود. در صورتی که این کار، موجب سوختن خمیر می­شود.

اگر قصد تهیه کردن خمیر پیراشکی در خانه دارید می توانید طرز تهیه خمیر پیراشکی را از اکالابلاگ یاد بگیرید.

عکس خمیر شیرینی - مسترگراف

 

برندها